הצלצל ויצרני כלים עתיקים

צלצל שיוצר על ידי מרטין לומני

החלטתי לקנות צלצל. משהו שאפשר יהיה באמצעותו להדגים את שיטות הצייד שהיו נהוגות בקרב בני האינואיט, שניתן יהיה לחוש אותו, לגעת, להתנסות.

חיפוש במרשתת לא העלה בתחילה הרבה. מצאתי כמה צלצלים עתיקים ויקרים שלא בטוח שאפשר ממש להדגים איתם. גיליתי שיש דבר כזה צלצל אימון (practice harpoon). מסתבר שיש ספורט כזה, ועבורו מייצרים דגמים ספורטיבים של צלצלים. הצלצלים הספורטיבים אינם זולים והם נעדרים הרבה מהמרכיבים שקיימים בצלצלים שנועדו לציד. החומרים, הגימור, והתחושה שם מעבירים סטרילית מזו של צלצל לציד.

מתוך “סיפורים גרינלנדיים”                                     איור: אוריין שביט

אבל מצאתי גם משהו יותר מענין, הבלוג Elfshot של טים ראסט, ארכיאולוג שמתמחה ביצור שחזורים של כלים עתיקים מהתרבויות הארקטיות והסאב-ארקטיות של קנדה. בין היתר הוא מייצר צלצלים, וביניהם גם שחזורים איכותיים של צלצלים של בני אינואיט. בבלוג של טים אין קטלוג מוצרים, לא מפורטים מחירים ואין הזמנה לרכוש או להזמין פריטים. זה נראה יקר למדי, אם בכלל אפשרי, לרכוש ממנו צלצל. בעודי מתלבט אם לפנות אליו, נתקלתי באתר של מרטין לומני. מרטין כמו טים, מייצר כלים עתיקים. באתר שלו מצאתי קטלוג מוצרים וראיתי שהוא מייצר גם צלצלים ועושה משלוחים אל מחוץ לקנדה. הצלצלים בקטלוג היו פשוטים ובסיסים יותר במבנה שלהם מאשר אלו של טים, אך מחירם היה סביר והם מיועדים להדגמות ולשימושים חינוכיים. כשהתכתבנו, ומרטין הבין שאני רוצה צלצל דומה ככל שניתן לכזה של בני אינואיט, הוא הציע ליצר עבורי צלצל של בני אינואיט, אך מחירו היה כמעט פי 3. אז הסתפקתי בצלצל מן הקטלוג, שהוא מתקופה קדומה יותר ופחות משוכלל. כחודשיים לאחר מכן הגיע לידי הצלצל שאתם רואים בתמונה למעלה.

הצלצל הינו כלי ציד שנועד בעיקר לציד יונקים ימיים. במראה החיצוני שלו הוא דומה לחנית. כלומר מוט ארוך שבקצה שלו ראש מחודד. אך בניגוד לראש החנית ראש הצלצל אינו מחובר למוט, אלא רק מולבש עליו. כאשר הצלצל פוגע בבעל חיים, ראשו המחודד חודר מתחת לעור, מתנתק ממוט הזריקה ומסתובב על צידו. כך הוא נשאר תפוס מתחת לעור. ראש הצלצל, שהתנתק מן המוט, מחובר לחבל. הקצה השני של החבל מוחזק על ידי הציד או קשור למצוף. 

הצלצל שמרטין הכין הוא שחזור של צלצל שהיה בשימוש על ידי בני תרבות שנקראת היום Maritime Archaic tradition. זוהי תרבות שהתקיימה על החופים המזרחיים של ניו-פאונד-לאנדס ולברדור במזרח קנדה לפני 9000 עד 3000 שנה בערך. מבנה הצלצל עצמו הוא משוער, משום שבאתרים ארכיאולוגים מוצאים בעיקר את ראשי הצלצל.

שני סוגים של ראשי צלצל: מימין ראש צלצל משונן, משמאל ראש צלצל כפתורי (toggle). מתוך:
Aboriginal American Harpoons / Otis Tufton Mason

בני האינואיט צדו באמצעות צלצלים מגוון של יונקים ימיים כמו כלבי ים, ניבתנים, חדשן-חדקרן, בלוגות וליוויתנים קשותי ראש. בכל מקום צדו יונקים שהיו נפוצים באזור. צדו הן מהקרח, הן מקיאקים, וליוותנים גדולים צדו בדרך כלל בצוותים מסירות גדולות יותר שנקראות אומיאק.

אחד הדברים המענינים בצלצל הוא הטכנולוגיה שמאחוריו: כיצד גורמים לראש הצלצל לעוף ביחד עם המוט ולהתנתק לאחר שהוא פוגע? כיצד דואגים שראש הצלצל לא ישלף החוצה מגוף החיה לאחר שחדר את העור? אם מוט הזריקה מתנתק מראש הצלצל, כיצד מוט הזריקה לא הולך לאיבוד? השוואה בין ממצאים מתקופות שונות מלמדת על התפתחות טכנולוגית הציד הזו.

הנה לדוגמא שתי שיטות לדאוג לכך שראש הצלצל ישאר נעוץ מתחת לעור של בעל חיים, על אף שהוא נמשך לאחור על ידי החבל שקשור אליו: שיטה אחת היא להשתמש בראש צלצל משונן: שיניים או עוקצים שכיוונם מנוגד לזה של חוד הצלצל נתפסים בבשר כאשר מושכים את ראש הצלצל לאחור. שיטה אחרת היא ראש חץ שמסתובב על צידו לאחר שהוא חודר את העור (toggle harpoon), וכך נתפס מתחת לעור כמו שכפתור נרכס דרך חור בחולצה.

בני הנטצליק (Netsilik) מצפון קנדה (אחד משבטי האינואיט) לא נהגו לצוד יונקים ימיים מקיאקים. הם כלל לא השתמשו בקיאקים לציד בים. קיאקים שימשו אותם לציד של קריבו (אילי צפון) כאשר אלו חצו נהרות או אגמים. בסרטים הבאים – מתוך סדרת הסרטים על בני הנטצליק – ניתן לראות כיצד בני הנטצליק צדו כלבי ים מקרח הים באמצעות צלצלים.

At the Winter Sea Ice Camp: Part 1

במהלך החורף כאשר פני הים קופאים כלבי הים פותחים פתחי נשימה בקרח ובאים אליהם מעת לעת לנשום. בחורף נהגו ציידים לארוב להם בפתחי הנשימה הללו. בסרט הבא, מסדרת הסרטים על בני הנטצליק, ניתן לראות ציד שכזה על כל ההכנות שעושים לקראתו. הציד עצמו מתרחש בדקה ה-26 בסרט:

https://www.nfb.ca/film/at_winter_sea_ice_camp_pt_1/

<iframe src="https://www.nfb.ca/film/at_winter_sea_ice_camp_pt_1/embed/player/" width="1120" height="630" frameborder="0" allowfullscreen="true" webkitallowfullscreen="true" mozallowfullscreen="true"></iframe><p style="width:1120px"><a href="https://www.nfb.ca/film/at_winter_sea_ice_camp_pt_1/" target="_blank"><em>At the Winter Sea Ice Camp: Part 1</em></a><span>, </span><a href="https://www.nfb.ca/directors/quentin-brown/" title="more films by Quentin Brown" target="_blank"><span>Quentin Brown</span></a><span>, </span><a href="https://www.nfb.ca" target="_blank">provided by the National Film Board of Canada</a></p>

 

Stalking seal on the Spring Ice: Part 1

באביב, כאשר קרח הים מתחיל להפשיר, פתחי הנשימה גם נמסים ופיתחם גדל וכלבי הים יוצאים דרכם כדי לנמנם על הקרח.

בתחילת הפרק הבא (מדקה 2:00 עד 4:00) ניתן לראות כיצד צייד מסווה עצמו לכלב ים כדי לצוד. הצייד מתקרב בשכיבה לעבר כלב ים המנמנם על קרח. כלב הים שוכב בקרבת פתח הנשימה כך שאם חש סכנה הוא יכול לקפוץ דרכו למים ולברוח. בהמשך הפרק בני המשפחה מייצרים חבל מהעור של כלב הים ומפרידים את השומן שישמש כחומר בערה לפתליות או כמזון.

https://www.nfb.ca/film/stalking_seal_on_the_spring_ice_part_1/

<iframe src="https://www.nfb.ca/film/stalking_seal_on_the_spring_ice_part_1/embed/player/" width="1120" height="630" frameborder="0" allowfullscreen="true" webkitallowfullscreen="true" mozallowfullscreen="true"></iframe><p style="width:1120px"><a href="https://www.nfb.ca/film/stalking_seal_on_the_spring_ice_part_1/" target="_blank"><em>Stalking Seal on the Spring Ice: Part 1</em></a><span>, </span><a href="https://www.nfb.ca/directors/quentin-brown/" title="more films by Quentin Brown" target="_blank"><span>Quentin Brown</span></a><span>, </span><a href="https://www.nfb.ca" target="_blank">provided by the National Film Board of Canada</a></p>

Stalking Seal on the Spring Ice: Part 2

בתחילת הפרק הזה הצייד מייצר ראש לצלצל שלו. במקביל בת הזוג שלו תופרת כפפות.

https://www.nfb.ca/film/stalking_seal_on_the_spring_ice_part_2/

<iframe src="https://www.nfb.ca/film/stalking_seal_on_the_spring_ice_part_2/embed/player/" width="1120" height="630" frameborder="0" allowfullscreen="true" webkitallowfullscreen="true" mozallowfullscreen="true"></iframe><p style="width:1120px"><a href="https://www.nfb.ca/film/stalking_seal_on_the_spring_ice_part_2/" target="_blank"><em>Stalking Seal on the Spring Ice: Part 2 </em></a><span>, </span><a href="https://www.nfb.ca/directors/quentin-brown/" title="more films by Quentin Brown" target="_blank"><span>Quentin Brown</span></a><span>, </span><a href="https://www.nfb.ca" target="_blank">provided by the National Film Board of Canada</a></p>

Harpoon throwing from a Greenland kayak

בסרטון הזה (שאינו קשור לסדרת הסרטים על בני הנטצליק) רואים זריקה של צלצל מקיאק. חותר הקיאק זורק את הצלצל באמצעות  נורסאק (Norsaq), מקל זריקה. הנורסאק מאפשר זריקה חזקה יותר, בעיקר כאשר משליכים את הצלצל מקיאק.

https://www.youtube.com/watch?v=twCIjdDMpG8

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/twCIjdDMpG8" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

סיפורים מתרבויות עתיקות

סיפורים מתרבויות עתיקות

  1. ראשי
  2. בלוג
  3. הצלצל ויצרני כלים עתיקים