איניסקים (Iniskim), אבני בפלו

 

     כשהתחלתי לקרוא סיפורים של בני בלאקפוט נתקלתי מידי פעם במונח איניסקים או אבני בפלו ותהיתי במה בדיוק מדובר. אחר כך יצא לי להיתקל בהם בכתביהם של אנתרופולים וחוקרים, מוזכרים בעיקר בתאורים של טקסים או צרורות רפואה שונים (צרור רפואה הוא מקבץ של חפצים מקודשים שמשמשים לצורך טקסי). הסתבר לי שאבני בפלו הם חפץ די נפוץ בצרורות הרפואה השונים של בני בלאקפוט. למדתי שמדובר באמוניטים, והבנתי שאלו מאובנים כל שהם. אך מה הם בדיוק? מה הקשר בין המאובנים לבין הבפלו שהיה כל כך מרכזי בכלכלה של בני הבלאקפוט? איך הם הגיעו למישורים? כל השאלות הללו ואחרות נשארו בגדר תעלומה שקיוותי ביום מן הימים לצלול לתוכה ולפענח אותה.

     ואז, ביום האחרון של ינואר השנה נחתה בתיבת הדואר שלי הודעה מפרופ’ רן ברקאי עם קישור למאמר שסיפק באופן בהיר ועם תמונות, תשובות לחלק גדול מהשאלות הללו. במאמר, האנתרופולוג טוד קריסטנסן מקנדה, סוקר את הקשר הפרהיסטורי של האדם עם אמוניטים, ומתרכז בעיקר בחיבור של בני הבלאקפוט לאמוניטים בדרום אלברטה, קנדה. ישנם עדויות ממקומות רבים על פני הגלובוס, לשימוש של בני אדם באמוניטים, כאשר העדות הקדומה ביותר לכך היא מלפני כ-20,000 שנה. חוץ מהשימוש שעשו באמוניטים בתקופות פרהיסטוריות, הם גם מלאו תפקיד חשוב בהתפתחות חקר האבולוציה. למי שנוח לקרוא באנגלית אני ממליץ לקרוא את המאמר הקצר הזה.

איור של אמוניט ע”י Nubu Tamura מקור: ויקיפדיה

     אז אמוניטים הם בעלי חיים שחיו בים לפני 65 עד 400 מליון שנים. המראה שלהם מזכיר לרוב הכלאה בין שבלול לדיונון. התיאור הכתוב הקדום ביותר שלהם שנמצא בידינו, נכתב על ידי החוקר הרומאי פליניוס הזקן מהמאה הראשונה לספירה. אמוניט, “קרן אל”, קרוי על שם האל המצרי אמון אשר מתואר כבעל קרני איל מסולסלות. כלומר לא כל האמוניטים הם בצורת שבלול, ישנם גם כאלו שהן צרות ומאורכות בדומה לקרן או לנחש.

     אמוניטים די נפוצים בצפון אמריקה. הם חיו בים הפנימי המערבי (Western Interior Seaway) שחילק את יבשת אמריקה לשתי יבשות, לפני עשרות מליוני שנים. הים הרדוד והחמים הזה השתרע ממפרץ מקסיקו בדרום עד הים הצפוני כששלוחה שלו יצאה לכיוון מערב כך שהוא כיסה את מדינת מונטנה בארה”ב של ימינו כמו גם חלקים מאלברטה וסיסקצ’ואין בקנדה. לאחר שהים נסוג נהרות התחתרו בסלעי המשקע וחשפו שפע מאובנים של חיות שנכחדו, החל מאמוניטים ועד עצמות דינוזאורים. כך הפכו אמוניטים לנפוצים על פני המישורים, בין היתר באזורים בהם חיים עד היום בני בלאקפוט.

     ככל הנראה כל אבני הבפלו הן למעשה חוליות מקונכיה של אמוניטים ישרים (baculites). כל חוליה כזאת מזכירה בצורתה בפלו.

חוליות של אמוניט ביכוליטיס. צילום: Wilson44691 מקור: ויקיפדיה.  כל חוליה בנפרד הינה אבן בפלו

     כאמור לבני הבלאקפוט היו צרורות רפואה רבים ומגוונים באמצעותם יכלו לתקשר עם ישויות בעלות כוחות. לתפיסתם, לבני אדם אין כוחות פלאיים משל עצמם, אך כוחות כאלו קיימים בידי ישויות אחרות בעולם הטבעי. ישויות כמו בעלי חיים ואיתני טבע שבני אדם יכולים לתקשר איתם ולקבל מהם רשות והסמכה להשתמש בכוחותיהם. ישויות אלו לימדו בני אדם כיצד להפעיל את הכוחות שלהם, דבר שהיה כרוך בקיום טקס (או אקט טקסי) שמעורבים בו חפצים פיסיים מסוימים. לכל טקס והחפצים המיוחדים שלו. חפצים אלו יכלו להיות מקטרת, פרטי לבוש, אוהל טיפי עם עיטורים מסוימים, חלקי בעלי חיים, חנית, סכין ועוד ועוד. בדרך כלל מדובר במקבץ של כמה חפצים (להלן צרורות רפואה).

     באמצעות צרורות רפואה אפשר לעשות פעולות כמו ריפוי, קבלת הגנה, זימון בעלי חיים בשעת מחסור, השפעה על מזג האוויר ועוד ועוד. אבני בפלו נכללו בלא מעט צרורות רפואה. כאלו שנועדו לזימון בפלו כמו גם לשימושים רבים אחרים. בני בלאקפוט ממשיכים ללקט אבני בפלו לצרכי פולחן גם כיום.

     החל משנות השישים של המאה הקודמת, החל להיווצר שוק לסוג מסויים של אמוניטים. אמוניטים שבעקבות תהליכים שעברו, הקונכיה שלהם קורנת בצבעים ססגוניים. הם נקראים אמוליטים והמקום בו הם הכי נפוצים בעולם הוא בדרום אלברטה. התפוצה שלהם שם מספיק גבוהה כדי ליצר תעשיה סביבם. רק כדי לסבר את האוזן, אמוניט צבעוני שכזה בצורת קונכיה בקוטר של עשרות סנטימיטר יכול לעלות בין עשרות אלפי למאות אלפי דולרים. פיסות של אמוליטים שכאלה משולבים בתכשיטים כאבני חן.

     אז אמוניטים מילאו תפקידים בחייהם של בני אדם החל מתקופות פרהיסטוריות ועד ימינו. הם שימשו לצרכים פולחניים וכתכשיטים ומילאו תפקיד בהתפתחות חקר האבולוציה.

איור של אמוניטים בידי אנסט הקל מתוך Kunstformen der Natur (1904). מקור: ויקיפדיה

 

 

סיפורים מתרבויות עתיקות

סיפורים מתרבויות עתיקות

  1. ראשי
  2. בלוג
  3. איניסקים (Iniskim), אבני בפלו