שירה גרונית אינואטית

אפשר לדבר על השירה הגרונית של בנות האינואיט, (הנקראת קטג’ק katajjaq), אבל חייבים לשמוע כדי להבין במה מדובר. אז אולי דבר ראשון תשמעו את הקטע הקצר הזה (1:07):

 

ריט מייק ומרי מיקה (Riit Mike and Mary Meeka)

כמו שאפשר לשמוע ולראות בסרטון בדרך כלל מבצעים שירה גרונית בזוג וזה בדרך כלל מבוצע על ידי נשים, כאשר הן עומדות זו מול זו ופעמים רבות נוגעות זו בזו, מביטות בעיניים, נעות לפי הקצב מצד לצד. אחת מובילה ומשמיעה קולות גרוניים וצלילים והשניה עונה לה באותו אופן בהפרש של כחצי שניה. בימים עברו נשים היו שרות כך יחד בזמן שהגברים היו יוצאים לצוד. קטג’ק בוצע כסוג של תחרות קלילה בו המפסידה היא זו שמתבלבלת או צוחקת ראשונה. זהו משחק ווקאלי אך זוהי גם מוסיקה, אומנות, הופעה, בידור. המקור המשחקי של השירה הגרונית ממשיך להיות נוכח וקטעים שמבוצעים גם על במה מול קהל הרבה פעמים מסתיימים בפתאומיות בצחקוק. זוהי פרקטיקה תרבותית לא רשמית ולא טקסית כך שאפשר לבצע אותה באופנים שונים ובהקשרים שונים. כיום יש יוצרות בנות אינואיט שמשתמשות בשירה גרונית במוסיקה שלהן.

Tumivut – Competition Song

יש בשירה הגרונית האינואיטית משהו אינטימי. נדרשת קירבה פיזית, הקשבה, ריכוז, תיאום. נדרשת מיומנות טכנית ושימוש משוכלל בנשימה. באופן מסורתי, כמו שמעידים השמות של קטעים שונים, חיקו רעשים וקולות מהסביבה הטבעית וכך יש קטעים שנקראים כלב מילל, או הניקוי (המחקה את הרעש שמופק כאשר מזגגים את תחתית מחליקי המזחלת בקרח). יש קטעים שעוברים מדור לדור, אך כל אחד יכול להמציא קטעים חדשים.

 

טניה טאגאק המופלאה

לצד עדינות, קצב ומלודיה, יש משהו פראי, חייתי, בקולות הגרוניים, אשר משקפים את המרחב הפראי בו מתקיימים בני האינואיט ואת החיבור הבלתי אמצעי שלהם אליו. 

יש המון קטעי וידאו של שירה גרונטית אינואטית מסתובבים ברחבי הרשת. שיתפתי פה כמה מהם, ואם תרצו לשמוע עוד חפשו Inuit Throat Singing או katajjaq.

 

Kathy Keknek and Janet Aglukkaq

 

קטע המשלב שירת מקהלה עם תיפוף מסורתי ושירה גרונית בביצוע אנסמל Inuksuk Drum Dancers מתיכון Inuksuk שבצפון קנדה

והנה שיר של טניה טאגאק בו היא עושה שימוש בשירה גרונית

 

 

ואחרון חביב: קליפ של הג’ריקנים, המשלב שירה גרונית וצילומי נוף יפיפיים מהארקטי הקנדי

 

סיפורים מתרבויות עתיקות

סיפורים מתרבויות עתיקות

  1. ראשי
  2. בלוג
  3. שירה גרונית אינואטית